Wiele osób nie przywiązuje należytej uwagi do wyglądu i stanu zdrowia swoich stóp. Wykonują domowe zabiegi kosmetyczne ograniczające się zazwyczaj tylko do skracania paznokci, a do lekarza wybierają się dopiero wtedy gdy wystąpi bolesność, np. z wzrastający paznokieć. A przecież skoro tyle czasu spędzamy „na nogach” to powinny one zasługiwać na trochę więcej uwagi.
Prawidłowa profilaktyka i pielęgnacja stóp mogą nas uchronić przed wieloma nieprzyjemnymi problemami. Warto skorzystać z darmowej konsultacji u podologa i sprawdzić, czy stan naszych stóp jest zadowalający, czy też pojawiają się na nich niepokojące symptomy wymagające interwencji podologa. Podolog pomaga się pozbyć szpecących nasze stopy halluksów, modzeli, nagniotków oraz odcisków.
Pedicure medyczny polega na specjalistycznym zaopiekowaniu się chorą stopą tj.: usunięciu odcisków, modzeli, hiperkeratoz, opracowaniu paznokci - czyli usunięciu wszystkich mankamentów, jakie pojawiły się na stopach
Pedicure klasyczny polega na kosmetycznym obejściu się ze zdrową strukturą skóry stóp i paznokci, usunięciu zrogowaceń oraz masażu. Na koniec zabiegu nakładana jest maska na stopy (uzależniona od indywidualnych potrzeb skóry) wraz z rozgrzewającą parafiną, która pozwala na wchłonięcie w skórę maksymalnej ilość substancji aktywnych znajdujących się w preparacie.
Pedicure Japoński stosuje się do paznokci zniszczonych, suchych, łamliwych, rozdwajających się. Dodaje paznokciom blasku, zasila je w składniki naturalne: witaminę A+E, keratynę, pyłek pszczeli, krzemionkę z Morza Japońskiego. Doskonale sprawdza się „po ściągnięciu„ hybrydy, żelu lub akrylu z paznokci. Polega na usunięciu zrogowaceń znajdujących się na stopach oraz prowadzeniu w płytkę paznokciową preparatu kondycjonującego.
Odciski są częstym schorzeniem pojawiającym się na skórze stóp. Spowodowane są notorycznym ugniataniem lub ocieraniem danego miejsca. Często bywają bolesne, za co winę ponosi stożkowy rdzeń (korzeń), który z czasem wrasta coraz głębiej. Często odcisk mylony jest z brodawką. Tylko wykwalifikowany podolog potrafi je odróżnić i wykonać prawidłowo zabieg.
Modzele to zmiany, które często mogą być mylone z odciskami. Powstają najczęściej na skutek nieprawidłowo dobranego obuwia. Same modzele nie są bolesne, raczej ich powstaniu towarzyszy dyskomfort. Natomiast często pod modzelem może powstać odcisk, który daje uczucie bólu.
Zakażenie wirusem HPV następuje na skutek spadku odporności organizmu. Zakażenie wirusem następuje najczęściej u osób z nadmierną potliwością stóp, co prowadzi do maceracji skóry. Sprzyja temu również niewłaściwa higiena na basenach publicznych lub przymierzanie obuwia po osobach z tą dolegliwością.
Zazwyczaj do tego typu przypadłości dochodzi na skutek nieprawidłowego (zbyt głębokiego) obcinania paznokci lub noszenia obuwia z wąskimi szpicami. Niejednokrotnie jest to przypadłość genetyczna lub uraz mechaniczny. Podolog w takim przypadku wycina fragment wrastającego paznokcia, ochrania wrażliwe miejsce i proponuje odpowiednią klamrę ortonyksyjną.
Klamra ortonyksyjna ma za zadanie zapobiec w przyszłości wrastaniu paznokci. Podolog przy użyciu specjalnych kleszczy wykonuje indywidualną klamrę ortonyksyjną dopasowaną do budowy anatomicznej paznokcia. Ma ona za zadanie ukształtowanie płytki paznokciowej i łożyska.
Jest to długotrwała kuracja uzależniona od stopnia zaawansowania choroby. Podolog pobiera materiał do badań mykologicznych i sugeruje współpracę z lekarzem dermatologiem, który W pierwszej kolejności usuwa zmieniony chorobowo element paznokcia i aplikuje specjalne preparaty. Jest to zabieg bezbolesny.
Nadpotliwość stóp jest uzależniona od szeregu czynników. Wpływ w dużej mierze ma stres, zaburzenia hormonalne, nadczynność tarczycy oraz przyjmowanie używek. Jest wiele skutecznych sposobów na ograniczenie pracy gruczołów ekrynowych, które są odpowiedzialne za wydzielanie potu. W gabinecie podologicznym dla wzmocnienia skuteczności zabiegu preparaty wtłaczane są przy użyciu prądu o stałym natężeniu (jonoforeza).
Najczęściej przyczyną pękania pięt jest przeciążenie stóp (praca stojąca), nieodpowiednie ich nawilżenie, niedobór witaminy A w organizmie, nadwaga. Często już po pierwszym zabiegu widać zadowalające efekty (w zależności od stanu nasilenia się dolegliwości).
Stosowana jest najczęściej w przypadku utraty własnego paznokcia, spowodowanej odwarstwieniem się płytki od łożyska (tzw. onycholiza) lub z powodu utraty paznokcia na skutek zmian chorobowych np. grzybica. Podolog stosuje podologiczny żel światło utwardzalny o właściwościach antygrzybiczych.
Stosuje się ją aby zapobiec pogłębianiu się krzywizny palucha, co może w późniejszym czasie doprowadzić do konieczności wykonania operacji chirurgicznej. Jest to metoda zapobiegawcza. Ortozę indywidualną wykonuje się ze specjalnej masy i kształtuje indywidualnie do zaistniałej dysfunkcji.
Jest to zabieg wykonywany w przypadku paznokci grzybiczych, szponowatych, starczych, z którymi pacjent w warunkach domowych nie może sobie poradzić. Przy użyciu specjalistycznych cążków oraz frezów podolog skraca i opracowuje płytkę paznokciową w celu nadania jej jak najbardziej anatomicznego kształtu i zdrowego wyglądu.
W zależności od potrzeb z jakimi zwraca się pacjent, dobierany jest indywidualnie rodzaj masażu. Dla osób zestresowanych proponujemy masaż relaksacyjny, natomiast osobom z dolegliwościami np. puchnięcia stóp i nóg proponujemy formę drenażu limfatycznego.